Inspirace PDF Tisk E-mail
Inspirace 4: Jak vysrážet bavlněné látky?
Správné vysrážení a zjištění, zda látky nepouští, je vždy začátkem vašeho úspěchu při šití. Látky obsahují apreturu, která zabraňuje, aby se do nich ve skladu v továrně nepustila myš (jak mi bylo kdysi v takovém skladu sděleno) a zároveň látkám dodává lehký lesk a většinou je více či méně natuží.

Bavlněné látky mají uváděnu srážlivost až 4%. Sráží se a občas pouští látky nejen české, ale i ty "nejlepší" zahraniční. Po mnoha letech zkušeností nikdy nedávám látky vysrážet do pračky!!! Má to mnoho důvodů. Jak to ale udělat? Poskládejte látky jednotlivě do balíčků. Napusťte do umyvadlo horkou vodu z kohoutku (pozor na látky se zlatem a stříbrem - tam dodržujte teplotu max. 40 stupňů, jinak vám zlato či stříbro "poteče" po látce), 2 až 3 balíčky přibližně stejně barevných látek dejte vedle sebe do umyvadla (ne na sebe), cca po minutě odsuňte každý jednotlivý balíček a podívejte se, zda látka nepouští. Pokud žádná z nich nepouští barvu, tak nechte látky ve vodě do jejího zchladnutí (cca 15 minut). Pokud ano, tak látky vyndejte a ponechte tam pouze tu, co pouští. Takovou látku pak musíte vymáchat několikrát (třeba i pětkrát či vícekrát) a nakonec ji ustálit v octové vodě (také opakovaně). Pokud to nepomůže, tak je nutné si látku po uschnutí řádně označit a použít ji na nějaký projekt samostatně nebo tam, kde se nikdy nebude prát. Pokud jsou látky vyndány z vody, tak je jen stiskem vymačkejte, neždímejte je kroucením! Ideální je nejprve vypustit vodu z umyvadla a teprve poté vymačkat z látek tu přebytečnou. Poté jen rozklepnout, pověsit a v ideálním případě žehlit ještě lehce vlhké :-)
V případě velkého kusu látky je možné srážet stejným způsobem ve vaně či sprchovém koutu.

 
 
Inspirace 3: Nakupujete občas látky na internetu ze zahraničí? Možná jste se již setkali s těmito názvy předstříhaných "kousků" látek a nevíte jaké velikosti se pod těmito názvy skrývají. Zde jsou:

Název                 Velikost v inch - v cm
Candy               2½" x 2½" - 6,35 x 6,35 cm
Charm Pack       5" x 5" - 12,7 x 12,7 cm
Chips                5" x 5" - 12,7 x 12,7 cm
Bricks                5" x 9½" - 12,7 x 24,13 cm
Dessert Roll       5" x 43"/44" - 12,7 cm x cca 110 cm
Fat Eighth          9" x 22" - 22,86 x 55,88 cm
Turnover            6" - 15,24 cm pravoúhlý trojúhelník
Fat Quarter       18" x 22" - 45,72 x 55,88 cm
Honey Bun         1½" x 43"/44" - 3,81 cm x cca 110 cm
Jelly Roll            2½" x 43"/44" - 6,35 x cca 110 cm
Layer Cake        10" x 10" - 25,4 x 25,4 cm
Tiles                  10" x 10" - 25,4 x 25,4 cm

Inspirace 2: Jak navléknout jehlu na ruční šití - zkuste porušit vžitý zvyk a tentokrát to udělejte jinak. Ostrými nůžkami šikmo sestřhněte konec nitě. Uchopte konec nitě mezi palec a ukazováček levé ruky (platí pro praváky) - kouká cca 2 - 3 mm nitě. Ouško jehly navlékněte na niť. Mělo by to jít lépe, než tradiční navlékání 

 

Inspirace 1: DESKA - podložka pro MESH WORK - Japonský proplétaný patchwork

Na Mesh Work potřebujete desku, do které jdou dobře píchat špendlíky, drží tam a na které můžete zároveň žehlit. Současná žehlicí prkna vhodná příliš nejsou, vzhledem k tomu, že mají tenký potah a navíc jsou většinou kovová. Můžete použít i žehlicí část  "cestovní dvojdesky" - jedna část je určena na řezání, druhá na žehlení. Ale ne každá takovouto desku má k dispozici.

Takže, jak si vyrobit desku vlastní?

Deska by měla být alespoň 25 x 25 cm . Tzn. o něco větší (cca 10 cm), než největší blok, který plánujete vytvořit.. Potřebujete základní desku, kterou budete potahovat. Používala jsem dřevotřísku, ale dřevo je asi lepší - měkčí i jen pro zatloukání hřebíků. Může být i něco tenčího. Na tuto základní desku navrstvíte například filc. Je třeba poměrně hodně vrstev (cca 6 - 8, podle síly filce). Můžete ale využít i části starého oblečení, které je Vám líto vyhodit. A když takovou starou vlněnou sukni použijete na tuto podložku, tak třeba budete mít lepší pocit (alespoň já ho mám), než když ji jen tak dáte k či do popelnice. Na spodní vrstvu můžete případně použít i molitan. Na tyto spodní vrstvy položte 1 - 2 vrstvy vatelínu, spíš ale doporučuji hutnější termovýplň a vše potáhněte tužším plátnem  Přetáhněte plátno do rubu a přitlučte čalounickými hřebíčky nebo jednoduše malými hřebíčky s větší hlavičkou.

Vhodná by byla i kdysi používaná filcová podložka pod psací stroj. Její tloušťka byla cca 1 - 2 cm.  Novou se nám zatím nepodařilo sehnat.

Přeji úspěšnou výrobu.

Kdo přijede na kurz bez podložky, může si podložku zapůjčit. Většinou ale nestihnete dílo zcela dotvořit, z podložky se sundat rozdělaná práce nedá a následně je někdy problém s vracením podložky. Takže mít vlastní :) .... můžete pak v klidu pokračovat při vytváření dalších bloků.

 

Doma vyrobené podložky pro Mesh Work atd.

Také vhodná podložka